Enternasyonalistlerin Ukrayna’da kı Savaşa Karşı Deklerasyonu

: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /var/www/html/includes/unicode.inc on line 345.

Savaşa Karşı Savaş! ‘Vatan’ için tek damla bile kan dökülmesine hayır!

Ukrayna’da kı oligarşik klanlar arasındaki güç mücadelesi uluslar arası bir savaşa doğru evriliyor. Rusya kapitalizmi üzerinde uzun süredir güçlü ekonomik, finansal ve politik çıkarları olduğu doğu Ukrayna ve Kırım üzerinde uzun erimli emperyal ve yayılmacı emellerını gerçekleştirmek için Ukrayna devlet gücününün yeniden dağıtılmasından faydalanmak istiyor.

Yeni bir ekonomik krizin yaklaşmakta olduğu Rusya’da, rejim işçi sınıfının düşük ücret ve emekli maaşları, mevcut sağlık, eğıtım ve benzeri kamu hizmetlerinin ortadan kaldırılması gibi büyüyen sorunlarından dikkatleri kaydırmak için Rus milliyetçiliğinin ateşini harlamak peşinde. Milliyetçi ve savaş yanlısı retoriğin gürültüsü içinde gerici muhafazakar değerler ve baskıcı politikalara dayana otoriter ve korporatıst bır devletin gelişmesi çok daha kolay olacaktır.

Ukrayna’da ise, ağır ekonomik ve politik kriz ‘eski’ ve ‘yeni’ oligarşik elitler arasında derinleşen bir çatışmaya yol açtı, ve böylece bunlardan biri diğerine karşı aşırı-sağ ve aşırı milliyetçi oluşumları kullanarak Kiev’de bir devlet darbesi gerçekleştirdi. Kırım ve doğu Ukrayna’nın polıtık elitleri güçlerini ve mülklerini Kiev’in yeni beyleriyle paylaşmak niyetinde değiller ve bu yüzden de Rus hükümetinden gelecek yardıma bel bağlamış durumdalar. İki tarafta azgın milliyetçi histerilerin arkasına sığınmış durumda; bu bir taraf için Rus milliyetçiliği ike diğer için Ukrayna milliyetçiliği. Silahlı çatışmalar ve katliamlar oluyor. Batılı güçlerinde kendi çıkar ve hedefleri var, ve bu doğrultuda bir batı müdahalesi 3. Dünya Savaşına dahi yol açabilir.

Her zaman olduğu gibi birbirleriyle savaşan patron takımları biz sıradan halkı, işçilieri, ücretlileri, işsizleri, öğrencileri ve emeklileri onların çıkarları için savaşmaya zorluyorlar… Bizi milliyetçi afyonla uyutarak birbirimize düşürmek istiyor, gerçek çıkarlarımızı ve ihtiyaçlarımızı bize unutturmak istiyorlar; biz ise onları ‘vatanlarını’ umursamıyoruz ve umursayamayız, çünkü, bunların bizi köleleştirmek ve bastırmak için kurdukları sistemde iki yakamızı bir araya getirmek gibi çok daha ciddi sorunlarımız var.

Milliyetçiliği yalanına boyun eğmeyeceğiz. Devletleriö‘milletleri’ ve bayrakları ve makamları kahrolsun! Bu bizim savaşımız değil. Onların saraylarının, banka hesaplarının bedelini kanımızla ödeyemeyiz! Onlar iktidarların yumuşak koltuklarında otursunlar diye savaşa gidemeyiz! Ve eğer Moskova’da ki, Kiev’de ki, Lviv’de ki, Harkov’da ki, Donetsk’de ki ya da Simferepol’da ki, Washington`da ki ve Brüksel`da ki patronlar bu savaşı başlatır ise, görevimiz elimizden gelen her şekilde bu savaşa karşı direnmektir!

Uluslar arasında savaşa Sınıflar arasında barışa hayır!

KRAS, Uluslararası İşçi Birliği Rusya Seksiyonu

Ukrayna, Rusya, Moldovya, İsrail, Litvanya, Romanya ve Polonya’dan Enternasyonalistler

Moldovya Anarşist Federasyonu

Devrimci Sosyalistler Fraksiyonu (Ukrayna)

 

Bu bildirge ile desteklenmiştir:

İşçilerin İttifak dayanışması (Kuzey Amerika)

Enternasyonalist ABD, İrlanda, Hollanda

Anarko-sendikalist Girişimi Romanya

özgürlükçüler Barcelona

Komünist sol ve enternasyonalist Ekvador, Peru, Dominik Cumhuriyeti, Meksika, Uruguay ve Venezuela

İşçi-Komünist Girişimi (Fransa)

Leicester grup Anarşist Federasyonu (İngiltere)

Frankofon Anarşist Federasyonu

Anarşist Federasyonlar Uluslararası

Sendika işçileri ve güvencesiz Clermont-Ferrand CNT-AIT (Fransa)

"Dünya Devrimi" (Hırvatistan)

Bir özgürlükçü sosyalist (Mısır)

libcom.org grubu

Ağ "World in Common"

Industrial Workers of the World (IWW)

Anarşist hizip - Ulusal olmayan Dünya Derneği

Bristol grup Anarşist Federasyonu (İngiltere)

anarko-sendikalist (MASA, Hırvatistan)

Hamid Moradei (libcom.org/tags/hamid-moradei)

"Sosyal eylem Tepe" (Atina, Yunanistan)

Anarşist Federasyonu - Bölgesel Ağı Güney Doğu İngiltere

South Florida General Membership Branch of Industrial Workers of the World (USA)

Rosa Luxemburg Page (www.facebook.com/rosa.luksemburg)

Ulusal Anti-Nükleer Ağı (İtalya)

İngiltere'den Anarşist

Çember "Alternativa di Classe" (İtalya)

Anarşist Federasyonu Edinburgh

 

http://libcom.org/library/enternasyonalistlerin-ukrayna%E2%80%99da-k%C4%...